З історії повітряних куль. Варшава
11.02.2022
Назад


Польща поряд із Францією, Англією, Італією та Нідерландами була однією з перших країн, де люди захопилися повітроплаванням. 12-го лютого 1784-го року перший політ на повітряній кулі відбувся у Варшаві. Його здійснив Станіслав Окрашевскі – придворний хімік і королівський мінералог. Куля була невеликою – меншою метра в діаметрі. Оболонку наповнили воднем. Вона піднялася вгору приблизно на 180 метрів і перебувала у повітрі коло трьох хвилин, прив’язана мотузкою. Потім її перенесли у високу залу, де дійство тривало ще близько години за присутності короля Станіслава Авґуста та численних глядачів.
Наступний експеримент з повітряною кулею Окрашевскі провів на березі Вісли. Король спостерігав за подією з вікон замку. Після залпів із гармат куля двічі піднялася у прив’язному режимі, а втретє у вільному польоті рушила у напрямку Кобилце. Через 22 хвилини вона зникла з поля зору, а приземлилася, як пізніше з’ясувалося, поблизу Слупно, за понад 20 кілометрів від місця старту. 10-го березня повітряну кулю помітив селянин Войцех Ласота з Ґродзіська. Він хоч і злякався, але все ж наважився завезти її додому. Дізнавшись із прикріпленої до кулі картки про винагороду, обіцяну за повернення її власникові, селянин вирушив до Варшави, а повернувся звідти з грошима.
Приблизно у той же час у Варшаві проводили досліди на повітряній кулі міщани Бах, Корн і Ґідельскі. Вперше вони запустили маленьку повітряну кулю 24-го лютого з подвір’я палацу на вулиці Мьодовій, а вдруге – 3-го березня з Краківського передмістя. Другу повітряну кулю знайшли через 3 дні в Коломбродській пущі, приблизно за 20 кілометрів від стартового майданчика.
До експериментів адептів повітроплавання була прикута значна увага. Король дуже цікавився повітряними кулями і часто висловлювався з цього приводу, додаючи пишності експериментам і фінансово підтримуючи їх проведення. Заслуги Окрашевскі на цій ниві він навіть відзначив золотою медаллю.
А перший політ на повітряній кулі з екіпажем у Польщі відбувся у 1789-му році, коли французький аеронавт Жан П’єр Бланшар відвідав Варшаву.